آیا عسل شکرک زده یا رس بسته  تقلبی است؟

شکرک زدن یا رس بستن عسل، نه تنها دلیل بر بدی و تقلبی بودن عسل نیست، بلکه برعکس معرف آن است که عسل کاملا سالم بوده و به هیچ وجه با شکر مخلوط نشده‌ است و صنعتی، گرمادیده یا کارخانه ای نیست.

عسل شکرک زده طبیعی چه شکلی ست؟

عسل طبیعی شکرک زده بافتی مانند روغن جامد دارد و لطیف است ، براحتی از ظرف برداشته شده و در دهان ذرات خیلی ریز که زبری کمی دارند حس میشود که براحتی آب میشوند
البته عسل های تقلبی و دست ساز که با شکر درست شده اند هم شکرک میزنند ولی مانند آبنبات سفت و بلورهای درشت و زمخت دارند که براحتی در دهان آب نمیشوند

دلیل شکرک زدن عسل چیست؟

دلیل متبلور شدن و رسوب دادن عسل وجود آنزیم دیاستاز و هم چنین مقدار قند گلوکز در آن است.
دیاستازها ذرات خیلی ریز عسل را به خود جذب و کدر نموده و باعث ته‌نشین شدن آن می‌شوند.
مقدار گلوکز و دیاستاز هرچه بیش تر باشد، عسل زود تر متبلور و ته‌نشین می‌گردد.
این فقط در عسل‌های طبیعی وغیر تقلبی دیده می‌شود، زیرا تنها عسل‌های طبیعی هستند که در داخلشان دیاستاز وجود دارد و عسل‌های غیر طبیعی یا حرارت دیده فاقد آنند.
بنابراین نتیجه می‌گیریم هر عسلی که بعد از مدتی ته‌نشین شد، حتماً سالم وطبیعی است(نگفتیم خالص، فقط گفتیم طبیعی، یعنی توسط زنبور ساخته شده و صنعتی نیست).
مدت لازم برای ته نشین شدن عسل‌های طبیعی مختلف فرق می‌کند، این مدت تابع مقدار قند گلوکز موجود در آن است.
مثلا عسل کُلزا یک هفته پس از استخراج ته نشین وسفت می‌شود، عسل خارشتر حدود دوماه بعد از برداشت، ولی عسل اقاقیا به چهار سال وقت نیاز دارد تا ته نشین گردد.
جالب است بدانید متقاضیان عسل در خیلی از کشورهای اروپایی، عسل شفاف و روان را نپسندیده و آن را مصرف نمی‌کنند، چون معتقدند عسل سفت شده و شکرک زده خوش مزه تر است، این انتخاب بر خلاف عقیده مصرف کنندگان عسل در ایران است، که عسل شکرک زده را نمی‌خورند.
آن چه ما می‌توانیم به طور خیلی دقیق تر در این باره اظهار کنیم، این است که:
 وقتی عسل رسوب داد، حتماً سالم وطبیعی است.
ولی وقتی که رسوب نداد، می‌تواند هم طبیعی و هم مصنوعی باشد که تشخیص این امر به عهده آزمایشگاه‌ است.
ارسال این مطلب برای دوستانتون در این شبکه ها :